راهکارهای نگهداری از لباس

لباس

لباس

اگر لباس‌هایی که می‌دوزید و لباس‌هایی را که می‌خرید به‌طور شایسته نگهداری کنید قشنگ‌تر و بادوام‌تر خواهند ماند. برای نگهداری از انواع لباس‌ها دستورهای کلی وجود دارد و رعایت کردن آن‌ها باعث افزایش طول عمر و دوام آن‌ها خواهد شد. آموزشگاه خیاطی نوین دوخت در بخش اول این مقاله قصد دارد شما را با اصول کلی نگهداری از انواع لباس آشنا کند و در بخش‌های بعدی با اصول مربوط به شست‌وشو نگهداری لباس‌ها با جنس مختلف را بیان کند.

راهکارهای کلی نگهداری از لباس

آموزشگاه خیاطی نوین دوخت در این قسمت 23 نکته کلیدی و ساده را برای نگهداری از انواع لباس شرح داده است که با رعایت آن‌ها می‌توانید همواره لباس‌های خود را نو نگه دارید و مدت طولانی‌تری از آن‌ها استفاده کنید این اصول عبارتند از:

 1. به محض بیرون آوردن لباس از تن آن را به چوب لباسی که به شکل مناسب ساخته شده است آویزان کنید.
 2. هرگز لباس را تا وقتی‎که رطوبت دارد در کمد لباس نگذارید.
 3. لباس باید در جایی که خشک و خنک باشد نگهداری شود.
 4. در صورت امکان لباس را دو روز متوالی نپوشید و بگذارید چروک‌ها باز شوند.
 5. مکرر برای برطرف کردن گرد و ذرات از لباس آن را بُرِس بزنید و بُرِس را در جهت خواب پارچه بکشید.
 6. نگذارید عرق به لباس شما صدمه بزند و برای جلوگیری از عرق بدن از زیر بغلی‌هایی که در مغازه‌ها یافت می‌شود استفاده کنید.
 7. لکه‌ها و چیزهای کثیف را به محض آن‌که در لباس پیدا شد از بین ببرید.
 8. هرگز لباس فصل گذشته خود را بدون تمیز کردن کنار نگذارید.
 9. گرد فاستونی را با چوب زدن بگیرید.
 10. لباس‌های جیر را با پارچه سنباده پاک کنید و گردگیری نمایید.
 11. برق فاستونی و پارچه‌های سیاه و غیره را با ململ (نوعی پارچه سفید و نازک) خیس شده در سرکه محو کنید.
 12. بارانی را موقعی‌که در باران پوشیده‌اید بلافاصله پس از بیرون آوردن از تن در جای خشک و خنک آویزان کنید.
 13. از اصطکاک لباس که مثلا به‌وسیله جوهر آلات و کیف دستی و امثال آن که در لباس اثر می‌گذارد، جلوگیری کنید.
 14. جوراب کشباف را بعد از هر بار پوشیدن در آب نیم‌گرم با دقت بشویید.
 15. جوراب‌های ساقه بلند ظریف را در جعبه مخصوصی که دارای خانه‌های مجزا است نگهداری کنید تا این‌که بین آن‌ها اصطکاک ایجاد نشود.
 16. کلاه‌های نمدی را تا وقتی‌که رطوبت دارد نباید به میخ زد و پس از هربار پوشیدن آن را برس نرم پاک کنید.
 17. کلاه حصیری را اگر در معرض باران قرار گیرد باید جاهای تو رفته آن را به جای خود فشار دهید و نوار آن را در بیاورید و بگذارید خشک شود.
 18. کفش را باید در جای خشک و خنک نگهداری کرد.
 19. لباس‌ها را از قبل از شستن به دسته‌های جدا از هم تقسیم نمایید زیرا هر دسته ممکن است لازم باشد هر دسته از آن‌ها به یک نوع شستشو شوند. ( از نظر رنگ دادن، کلفتی پارچه، پشمی، ابریشمی، نوع کثیفی و…)
 20. لباس‌ها را شبانه در آب قرار بگذارید تا چرک آن‌ها خیس بخورد و تا وقتی مطمئن نشده‌اید که رنگ لباس ثابت است آن را در آب فرو نبرید.
 21. پارچه‌های ابریشمی، پشمی و ابریشم مصنوعی باید در آب نیم گرم شسته شوند و هرگز با آب سرد نشویید و آب نکشید. اگر چند قطره سرکه در آخرین آبکشی بریزید به پارچه‌های ابریشمی درخشندگی بیشتر می‌دهد.
 22. لباس شنا پس از هر بار پوشیدن در آب نیم‌گرم و آب صابون رقیق آب کشیده شود. قبل از آن‌که تمام قسمت‌های لباس خشک شود با اتوی داغ آن را اتو نکنید.
 23. لباس‌های اصلی را باید برحسب دستورات کارخانه (برچسب نگهداری لباس که به اکثر لباس‌ها وصل می‌باشد) شست که قاعده معمولی آن شستشو با آب نیم‌گرم، آب صابون رقیق و پودر لباس‌شویی می‌باشد. نکته دیگر این می‌باشد که از مالش دادن به یکدیگر و فشردن و صابون زدن به آن‌ها خودداری شود.

نگهداری از لباس‌ها در جنس‌های مختلف

در بخش قبل نکات کلی برای نگهداری انواع لباس شرح داده شد. اما در این بخش متناسب با جنس لباس که از جنس ابریشم، جین، نخ و … باشد یکسری نکات نگهداری مربوط به آن‌ها گفته می‌شود.

روش شست‌وشو و نگهداری لباس‌های ابریشمی

پارچه ابریشم یکی از با ارزش ترین پارچه‌های موجود در بازار است که با آن لباس‌های ابریشمی زیبا در طرح‌ها و نقش‌های مختلف تولید می‌کنند. با توجه به حساس و ظریف بودن این نوع پارچه و قیمت بالای آن نگهداری و شست‌وشو لباس‌‌های ابریشمی دارای اصولی می‌باشد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده  است: 

 • ابریشم را با دست، با آب سرد یا ولرم و با استفاده از مقداری شوینده ملایم صابون  یا شامپو حل شده در آب بشویید.
 • مانند بسیاری از الیاف طبیعی، ابریشم تغییرات درجه حرارت را تحمل نمی کند، بنابراین همیشه آن را یا با آب سرد یا آب گرم شستشو دهید.
 • برای ماندگاری رنگ پارچه های ابریشمی 3 قاشق غذاخوری سرکه سفید را با دو لیوان آب ترکیب کنید و برای شستشو استفاده نمایید.
 • همیشه لباس‌هایی از جنس پارچه ابریشمی را در یک مکان تاریک و خشک نگه دارید. هرگز در پلاستیک نگهداری نکنید، چرا که پارچه ابریشمی نیاز به نفس کشیدن دارد.
 • به هیچ وجه از وایتکس برای از بین بردن لکه بر روی لباس ابریشمی استفاده نکنید.
 • زمانی‌که می‌خواهید از شوینده‌ای مثل پودر لباسشویی، سرکه، الکل یا هر نوع شونیده دیگری برای شستشوی لباس ابریشمی استفاده کنید ابتدا آن را در گوشه‌ای از لباس‌تان در اندازه کوچکی که به چشم نمی‌آید تست کنید اگر مشکلی پیش نیامد،کل لباس را به آرامی و با دست با استفاده از شوینده بشویید اما اگر گوشه لباس رنگ پس داد برای احتیاط بیشتر باید آن را به خشکشویی‌ها سپرد تا لباستان با وسایل و مواد مخصوص شسته شود.
 • برای تمیز کردن لکه‌ها از محلول آب ولرم با آبلیمو یا سرکه استفاده کنید.

نکات مربوط به نگهداری و شستشو لباس‌های جین

لباس‌های جین و شلوارهای جین قبل از شستن در آب  محکم و فیت در  بدن و پا می ایستد، اما همین که شسته شود و بعد از شش ماه استفاده به مرور شل می شود و سفتی و فرم خود را از دست می‌دهد اما شما می‌توانید با رعایت یکسری اصول هنگام شستشوی لباس‌ها و شلوارهای جین می‌توانید به عمر آن‌ها بیفزایید که در ادامه نحوه شست و شو لباس جین شرح داده شده است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • قبل ازدوش گرفتن شلوار جین خود را در حمام آویزان کنید (رطوبت موجود در حمام جین را تازه نگه  دارد) یا آنها را در یک پلاستیک به مدت 2 روز فریز کنید.
 • همیشه شلوار جین را با آب سرد ماشین لباسشویی بشوییداگر به صورت دستی شستشو دهید که عالی خواهد بود. 
 • نصف فنجان سرکه سفید را با مقداری آب ترکیب کنید و شلوار جین تان را در آن شستشو دهید.
 • سعی نکنید که برای شستشوی جین از دوره خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنید، اگر مجبور شدید درجه حرارت آن را تا حد ممکن پایین بیاورد و قبل از اینکه کاملا خشک شود شلوارتان را بیرون بیاورید و آویزان کنید و اجازه دهید تا خشک شود.
 • شلوارها یا لباس‌های جین خود را وارونه (پشت و رو) کنید و در ماشین لباسشویی بیاندازید. این‌گونه سطح روی آن کمتر ساییده می‌شود.
 • از شوینده‌های مخصوص به جین که در بازار موجود می‌باشد جهت شست‌وشو جین استفاده کنید.
 • برای شلوار و لباس‌های جین‌های تیره در دور آخر شستشو نصف لیوان سرکه سفیداضافه کنید.
انواع لباس جین

تصویر 2: انواع لباس جین

روش شست شو ونگهداری لباس‌های نخی

لباس‌هایی از جنس نخ، اولین و بهترین نوع لباسی است که توصیه می شود زیرا حساسیتی را ایجاد نمی‌کند و معمولا همه‌ی پوست‌های مختلف از آن استقبال می‌کنند. اما برای این‌که لباس‌تان بعد از هر شست وشو و اتو کردن همان حالت روز اول را داشته باشد موارد زیر را رعایت  کنید.

 • لباس نخی را باید با اب سرد بشوریم و یا حداکثر با آب 30 درجه و در شست‌وشو اول باید تنها شسته بشود.
 • با پودرهای انزیم دار لباس‌های نخی را نشویید چون مانند وایتکس عمل می کند .
 • چه در شست و شو با دست و چه با ماشین لباسشویی پودر را مستقیم به پارچه نزنید. مثلا پودر رادر یک استکان با اب مخلوط کرده وخوب هم بزنید و بعد از چند دقیقه برای شست از آن استفاده کنید که بسیار در یکنواخت شسته شدن لباس موثر است .
 • در موقع شست با ماشین لباسشویی درجه را روی نخ و لباس های ملایم قرار دهید .
 • اگر با دست لباس را می شورید با ملایمت بشورید و به لباس چنگ نزنید و صبر کنید محلول کار خود را انجام بدهد .
 • بعد از شستن داخل خشک کن نیندازید چرا که به شدت عمر لباستان را کم می‌کند .
 • بعد از شست هرگز برای آبگیری لباس را نچلانید چرا که باعث کهنه شدن آن می شود.
 • بعد از شستن لباس را دو یا سه بار بتکانید و سپس آویزان کنید .
 • بهتر است لباس‌های نخی را در جلوی افتاب خشک نکنید و در  سایه آویزان کنید.
لباس نخی

تصویر 3: لباس نخی

روش نگهداری از کت یا لباس چرم

چرم عضوی قدیمی و جدا نشدنی در پوشاک انسان‌ها است که از دیر باز استفاده شده و همچنان هم طرفدارهای خود را دارد اما نگهداری و شست‌وشو لباس‌های چرمی اصول خاصی دارد که برخی از روش‌های نگهداری از لباس چرم عبارتند از:

 • هنگامی که کت یا لباس چرمی خود را درمی آورید، آن را به شکل مناسب آویزان کنید.
 • بهترین راه برای تمیز نگه داشتن کت چرم این است که به سادگی آن را به یک پارچه مرطوب تمیز کنید.
 • هر چند ماه یک بار محصولات چرمی خود را با واکس چرم، چرب کنید.
 • برخلاف دیگر لباس ها، نمی‌توانید به سادگی کت چرمی تان را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید، به این خاطر که این عمل سبب چروک شدن، ایجاد ترک و پیچ و تاب خوردن کت می‌شود.
 • هرگز به‌طور مستقیم عطر و ادکلن را به لباس‌های چرمی خود نزنید.
 • برای تمیز کردن لباس های چرمی بهتر است ظرفی را پر از آب کرده و مقداری شامپو بچه در آن حل کنید. سپس با یک اسفنج و یا پارچه لطیف به آرامی و ملایمت سطح آن را پاک کنید .
 • بهتر است لباس چرمی خود را با خشک کن، سشوار و غیره، خشک نکنید چون حرارت مستقیم ممکن است لباس چرمی شما را خراب کند و بهتر است که آن را در معرض جریان هوا آویزان کنید تا خودش خشک شود.
لباس چرم

تصویر 4: لباس چرم

تهیه و گردآوری مطلب: آموزشگاه خیاطی نوین دوخت (شیرین کریمی)

منبع: آموزشگاه خیاطی نوین دوخت

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بیان کنید

 

 

 

 

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *