هنر خیاطی

هنر خیاطی

هنر خیاطی


خیاطی جز هنرهای اصلی بشر در سرتا سر جهان می‌باشد و طرفداران زیادی دارد. آموزشگاه خیاطی نوین دوخت قصد دارد در این مقاله هنر خیاطی را معرفی نماید و شما را  با تاریخچه هنر خیاطی، تعریف خیاط و انواع متدهای خیاطی آشنا کند.

معرفی هنر خیاطی

از زمان انسان‌های نخستین تا به امروز پوشیدن لباس یک ضرورت بوده است و هر شخصی تمایل دارد که ظاهر خود را به بهترین شکل ممکن آراسته کند بنابراین رنگ و طراحی پوشاک باید هنرمندانه، زیبا، هماهنگ با شرایط محیط و باب روز باشد. از این رو فن یا به عبارتی هنر خیاطی به وجود آمد و در ردیف مشاغل مهم و کارآمد جامعه قرار گرفت و روز به روز در کنار هنرها و فنون دیگر رشد کرد و به روز شد. از گذشته تا امروز این هنر طرفداران زیادی داشته است و مردان و زنان بسیاری با این هنر در سطوح مختلف آشنا هستند.

تعریف خیاط

جالب است بدانید در گذشته به  فرد خیاط، درزی، دوزنده، سوزنی و جامه‌دوز می‌گفتند و در یک تعریف کلی می‌توان گفت خیاط، فردی است که به‌طور حرفه‌ای به دوخت، تعمیر و یا تغییر در پوشاک می پردازد. برخی از خیاط‌ها به صورت فردی و برخی در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس، همراه گروهی از خیاط‌ها کار می‌کنند و می‌توان گفت افرادی که کار خیاطی انجام می‌دهند به پارچه، مد و لباس علاقه خاصی دارند و اصولا افراد منظم و دقیقی هستند.

پروگیری لباس توسط خیاط

تصویر«1»: پرو گیری لباس توسط خیاط

تاریخچه هنر خیاطی

خیاطی هنری است که شاید به اندازه طول عمر انسان قدمت داشته باشد. از همان زمان که بشر نیاز به پوشش را در خود احساس کرد این هنر به‌وجود آمد. انسان اولیه که با دوخت و دوز آشنایی نداشت برای پوشاندن بدن خود از پوست حیوانات و برگ درختان استفاده می‌کرد. سال ها بعد انسان توانست با استخوان پرندگان، ماهی‌ها و نی‌های باریک خیزیران سوزن بسازد و از روده جانوران به عنوان نخ استفاده کند تا بتواند پوست حیوانات را به هم بدوزد و از آن ها لباس تهیه کند. احتیاج مبرم بشر به لباس باعث پیشرفت سریع این هنر شد و هر قومی برای خود لباس خاصی به وجود آورد که با فرهنگ آداب و رسوم آن قوم سازگاری داشت. مدارک و شواهد به دست آمده از حفاری‌ها، و نقاشی‌ها درون غارها و سنگ نوشته‌ها نشان دهنده سنت، اعتقادات و پوشش هر دوره است. آثاری که در حدود پنج هزار سال قبل از میلاد به دست آمده نمایانگر شکل لباس خانم های یونان قدیم است که لباس‌های آن‌ها از یک پارچه بریده نشده درست شده است که دو طرف این لباس دارای درز و روی آن با بندی بسته می‌شد و به شکل بلوز و دامن به نظر می‌رسید. قسمت سرشانه را که پهن بود به وسیله‌ی سنجاق‌های مخصوص جمع می‌کردند و بلندی لباس به سلیقه‌ی خود آن‌ها بستگی داشته است. در زمان‌های گذشته پارچه را روی اندام افراد قرار داده و به فرم دلخواه در می‌آوردند سپس به آن کوک و سنجاق زده و اقدام به دوخت می‌کردند یا برخی بر حسب تجربه و بدون الگو, لباس را برش زده که نیاز به چندین پرو داشت.

دو استاد خیاطی به نام‌های ویونت (Vionnet) و شانل (Shanel) که حساسیت و استعداد خاصی نسبت به زیبایی شناسی و مسایل اجتماعی داشتند، تغییرات خطوط اندام و بدن را کشف کردند. با آن‌که تعبیر و تفسیر این دو طراح متفاوت بود اما آنان را باید به‌وجود آورنده و مخترع اصلی لباس ساده و راحت امروز دانست. رفته رفته با پیشرفت علم و تجربه، متدهای مختلفی در کشورهای مختلف برای خیاطی تدوین گردید و مورد استفاده قرار گرفت که در بخش بعد این متدها به صورت مختصر معرفی شده‌اند.

بعدها به موازات پیشرفت زندگانی بشر، خیاطی نیز پیشرفت کرد و کم کم دامنه‌ی آن گسترده شد و هنرهای دیگری از قبیل دکوراسیون، تئاتر، سینما و… را نیز در برگرفت. می‌توان گفت مهارت در هنر خیاطی تحسین  برانگیز است. در دنیای امروز نقش لباس در زیبایی فرد و تاثیر آن در شخصیت و برازندگی و نشان دادن فرهنگ، سنت، آداب و رسوم، ملیت و مذهب اهمیت بیشتری پیدا کرده و از تاثیر دنیای مد هم بی‌بهره نمانده است. با هنر خیاطی، نه تنها نیازهای روزمره خانواده تامین می‌شود بلکه صرفه‌جویی اقتصادی قابل توجهی نیز حاصل خواهد شد.

مادلین ویونه طراح لباس فرانسوی

تصویر «2»: مادلین ویونه طراح لباس فرانسوی

انواع متدهای خیاطی

در طول سال‌هایی که انسان ها از هنر خیاطی استفاده می‌کنند روش ها و متدهای بسیاری را ابداع کرده‌اند که تفاوت این متدها در قواعد، اندازه گیری ها و فرمول ها است. در شکل «3» انواع متدهای خیاطی نمایش داده و در ادامه هرکدام از آن‌ها توضیح داده شده‌اند.

انواع متدهای خیاطی

شکل «1»:انواع متدهای خیاطی

متد خیاطی گرلاوین

گرلاوین یکی از قدیمی‌ترین متدهای خیاطی می‌باشد که در آموزشگاه خیاطی نوین دوخت هم از این متد برای آموزش خیاطی به هنرجویان استفاده می‌شود. متد خیاطی گرلاوین روشی است که درآن تمام قسمت‌های بدن اندازه‌گیری می‌شود. این روش کمی پیچیده است اما با توجه به دقیق بودن الگو در روش گرلاوین پرو گیری لباس بعد از دوخت با این روش کم می‌باشد یا حتی در اکثر موارد هم نیاز به پروگیری نیست و می‌توانید با یک اندازه گیری صحیح، لباس های خوش فرم و شیک برای همه اندام ها بدوزید.

متد خیاطی مولر

متد خیاطی مولر برگرفته شده از روش خیاطی آلمانی هاست. در واقع چون سایز بدن آلمانی ها و ایرانی ها به هم نزدیک است این متد چند سالی است که وارد ایران شده و در آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و به کار برده می‌شود. متد مولر پیچیدگی و ظرافت کمتری نسبت به روش گرلاوین دارد و در عین حال بسیار دقیق است.

متد خیاطی ایتالیایی

روشی است که بدون تهیه الگو و مستقیم روی پارچه انجام می‌شود.

متد خیاطی سایزبندی

متد خیاطی سایزبندی بر اساس الگوهای از قبل آماده شده است و می توانید الگوهای سایز 34 تا 48 را بگیرید و بر اساس آن خیاطی کنید این متد راه حل مناسبی برای خیاطی سریع است. نقطه ضعف این روش در محدود بودن شرایط آن است و امکان مانور بالایی ندارد اکثر لباس های تجاری و بازار از این روش دوخته می شوند.

متد خیاطی متریک

این متد چند سالی است که وارد ایران شده است و در بسیاری از آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها تدریس می‌شود تفاوت عمده متد خیاطی متریک با دیگر متدها این می‌باشد که برای رسم الگو به روش متریک نیاز به رسم کادر اولیه الگو نمی‌باشد.

منبع: آموزشگاه خیاطی نوین دوخت

تهیه و گردآوری مطلب: آموزشگاه خیاطی نوین دوخت (شیرین کریمی)

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بیان کنید

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *